fbpx
Log In
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
757 views

Фріланс — 5 шляхів до поразки

Прямо зараз, ось у цю саму хвилину, величезна кількість фрілансерів займається руйнуванням власної кар’єри. Звідки я це знаю? З власного досвіду. Всі ми робимо помилки і деякі помилки сильно впливають на наше життя.

Однозначної відповіді на це питання немає, так як кожен вибирає власний спосіб угробити свій бізнес. Хтось лінується, хтось не бачить перспективи. Все дуже індивідуально, однак так чи інакше все закінчується біля розбитого корита. Шлях до невдачі, точно так же, як шлях до успіху, починається непомітно. І якщо на початку кар’єри були прийняті свідомо неправильні установки, то ні до чого хорошого це не призведе, оскільки фріланс помилок не прощає.

Тому що фріланс — це бізнес. Так, зав’язаний на творчості, не урегульований, не прив’язаний до розкладу, але все ж бізнес. І якщо фрілансер поводиться не як бізнесмен, то рано чи пізно він виявить, що професія його не годує. А все тому що він торгує неякісним товаром, який не затребуваний на ринку. А так як товар фрілансера — це послуга, то це означає, що він не забезпечує прийнятний рівень сервісу.

Як можна саботувати власний фріланс бізнес? Є безліч цікавих варіантів, але все ж основних шляхів вниз не так вже й багато. І варто до них придивитися уважніше.

Марно витрачений час

Клієнти бувають різні. І дуже часто новачки допускають поширену помилку — вони вступають в суперечку з замовником, намагаючись нав’язати йому свою точку зору. І якщо клієнт попався впертий, такі суперечки можуть перейти в справжній конфлікт. У більшості випадків все це закінчується погано для фрілансера, так як ніякої оплати він не отримує. Ще б пак, хто захоче платити за неправильно виконане завдання?

Досвідчені фрілансери які багато заробляють і пізнали дзен, прекрасно знають, що ні в якому разі не можна вступати в конфронтацію з клієнтами. Навіть в тому випадку, якщо завдання виглядає абсурдно і відразу ясно, що нічого хорошого в результаті не вийде. Можна, звичайно, спробувати чемно переконати клієнта і порадити йому інші способи вирішення його проблеми, але частіше  все це марно. Краще взагалі не мати справи з проблемними замовниками — це марно витрачений час. Новачки погано розпізнають таких клієнтів, а ось досвідчені фрілансери бачать їх здалеку і припиняють спілкування при перших ознаках неадеквату. Тому що вони знають, що власний душевний спокій набагато дорожчий, ніж найщедріший гонорар, отриманий після затяжних баталій з шкідливим клієнтом.

Ось приклад. Прямо класика. Прийшла пропозиція про співпрацю:

Новачок не побачить у вимогах потенційного замовника нічого дивного — ну хоче клієнт повний ексклюзив, так це його право. Досвідчений фрілансер розпізнає проблемного клієнта — ще нічого не почалося, а його вже намагаються нагнути. Ну і стиль впливає. Багато орфографічних помилок. Якось насторожує. І краще не випробовувати долю. Може і обійдеться, і все буде нормально, але краще не ризикувати. Тому краще відразу відмовитися від співпраці і пошукати інші проекти.

Зосередженість на другорядні справи

Більшість фрілансерів — творчі люди і цілком зрозуміло, що саме творчості вони схильні приділяти найбільшу увагу. Якщо з цим переборщити, то така зосередженість може сильно зашкодити бізнесу. Ніколи не можна забувати про ділові аспектах фрілансу — це прямий шлях до невдачі.

Багато розчарувалися у фрілансі саме тому, що не змогли зрозуміти, що вільні хліба це не «що хочу, те й роблю», а взагалі-то досить жорсткий бізнес зі своїми правилами. Справедливості заради варто відзначити, що природжених бізнесменів серед фрілансерів стільки ж, скільки і природжених музикантів, тобто дуже мало. Однак це не означає, що не можна навчитися керувати власним бізнесом. Якщо фрілансер досить наполегливий, він швидко розбереться, як все працює і навчиться керувати своїми доходами. Багато фрілансерів йдуть назад в офіс просто тому, що не можуть правильно оцінити свій потенціал і не бачать перспективи.

Насправді все просто — як і в будь-якому бізнесі, для того, щоб почати отримувати прибуток, потрібні інвестиції. Бізнесмен вкладає гроші, а фрілансер — інтелектуальний капітал. Створити красиве портфоліо, розкрутити акаунти на біржах і набрати клієнтську базу складно і доведеться докласти значних зусиль. На цьому етапі і відсіюється більшість початківців фрілансерів. Їм просто не вистачає терпіння займатися Само просування. Їм хочеться творити, а тут якась скукота — фінансові питання, маркетинг, пошуки клієнтів …

Нічого не поробиш. Якщо хочеться успіху, то без рутинної роботи не обійтися. Якщо зосередитися тільки на творчості, це зашкодить бізнесу. А якщо приділяти увагу тільки бізнесу, то це відіб’ється на творчості.

В цьому і полягає особливість фрілансу — це такий вид діяльності, в якому органічно поєднуються творчість і бізнес-інтереси.

Коли фріланс — робота, а не бізнес

Дуже багато фрілансерів, почавши працювати, роблять поширену помилку — вони сприймають фріланс, як роботу, а не як бізнес. Судячи з усього, це важка спадщина офісного рабства. Замовник сприймається як начальник і це диктує стиль поведінки фрілансера.

Якщо ставитися до фрілансу як до роботи, то навряд чи варто розраховувати на успіх. Потрібно раз і назавжди запам’ятати, що фрілансери не працівники. Це незалежний фахівець, який надає послуги дистанційно. Як тільки фрілансер відчув себе працівником, потрібно відразу вживати заходів, інакше буде погано. Зазвичай така ситуація виникає, коли фрілансер довгий час працює з одним замовником.

Подібна співпраця може бути дуже вигідною в короткостроковій перспективі, але розвитку бізнесу воно шкодить. Якщо фрілансер подався в працівники, він повинен розуміти, що його можуть звільнити, точно так же, як будь-якого найманого працівника. І тоді доведеться починати спочатку. А ось фрілансера бізнесмена звільнити не можна. Тобто можна, але це для нього абсолютно не критично.

Для того, щоб не потрапити в працівники, потрібно вміти робити те, що робить будь-який успішний бізнесмен — делегувати і масштабувати. Замовник завалив справами і весь час йде на роботу над його проектом? Значить, потрібно найняти помічника, який звільнить час для подальшого руху вперед. Справи йдуть непогано, але 100% грошей приносить один-єдиний проект? Значить, потрібно пошукати інших клієнтів, знайти нові завдання і знову ж найняти помічників, які знімуть частину навантаження. І тоді бізнес почне розвиватися.

Несерйозне ставлення до фрілансу

Дуже часто причиною невдач є несерйозне ставлення до фрілансу. Величезна кількість людей просто не розуміють, як на цьому можна побудувати своє життя. Фріланс сприймається  як забава,  чи як порівняно легкий спосіб підробітку. Але як робота, точніше, як справа, він не розглядається. Відповідно, при виникненні навіть невеликих проблем більшість початківців фрілансерів опускають руки і здаються. Їх лякає непередбачуваність. Тут фріланс явно програє звичайній офісній роботі. Адже там є регулярна зарплата, вихідні, відпустку і, звичайно ж, пенсія. А що пропонує фріланс?

Такі думки можуть бути дуже деструктивними. Так, зараз фріланс є сірою зоною, значна частина доходів обертається в тіньовій економіці, але це явище тимчасове. Фріланс з’явився зовсім недавно і поки не дуже зрозуміло, як потрібно регламентувати цей вид діяльності. Існуючі закони дозволяють легалізувати свій бізнес, але це пов’язано з такою кількістю проблем, що більшість фрілансерів поки не наважуються вийти з тіні. Можна, звичайно спробувати втиснути фріланс і стати приватним підприємцем, але там мінусів набагато більше, ніж плюсів. Як тільки законодавство буде змінено й будуть запропоновані зручні механізми сплати податків, фріланс перетвориться в нормальний вид діяльності.

Фріланс — це більш ніж серйозно. Не варто сприймати його як хобі. Просто тому, що таке ставлення не дозволяє правильно розвивати бізнес. Якщо фрілансити цікаво, але страшнувато покинути звичний офіс, то краще не фрілансити зовсім. З таким ставленням до справи досягти успіху не вдасться.

Інші шляхи до невдачі

Як і будь-який інший бізнес, фріланс не дає ніяких гарантій. Все залежить від енергії і таланту самого фрілансера. Як і будь-який підприємець, фрілансер може прогоріти. Досить неправильно оцінити обстановку, прийняти кілька невірних рішень і це відразу ж позначиться на доходах. Тому потрібно постійно дивитися на всі боки і стежити за всіма трендами.

Що може зашкодити бізнесу? Та багато чого, але зовнішні фактори не так небезпечні для фрілансерів. Як правило, в своїх невдачах винен сам фрілансер. Якщо людина не вміє правильно вести справи і працювати з фінансовими потоками, то ніякі творчі здібності йому не допоможуть. Можна, звичайно, найняти персонального менеджера, щоб він займався всіма справами, а фрілансер тільки творив. Але такий варіант мало хто може собі дозволити. Новачки вже точно.

Так що залишається єдиний вихід — навчитися самому керувати своєю кар’єрою. І при цьому бути готовим до будь-яких несподіванок.

Фрілансер  — Олег Ковтало

ratings_users:
2
ratings_score:
10
ratings_average:
5
views:
757

Добавить комментарий