fbpx
Log In
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
496 views

Другий рік на фрілансі: вибудовуємо бізнес

Якщо Ви за перший рік на фрілансі знайшли постійних клієнтів, створили робочу документацію, портфоліо і обзавелися відгуками, настав час серйозно зайнятися вибудовуванням власного бізнесу.

Працюючи з постійними клієнтами і отримуючи стабільний потік доходів, Ви можете більш ретельно вибирати нових замовників і вибудовувати системну роботу з ними. Це необхідно для подальшого масштабування.

Крок 1. Знаходимо свою нішу

Подумайте, над якими проектами Вам цікавіше і вигідніше всього працювати? Чому клієнти обирають саме Вас на ці проекти? Можна питати самих клієнтів, чому вони вирішили співпрацювати з Вами. На цьому етапі необхідно зрозуміти, що Вам дається найкраще — це і буде Ваше позиціонування.

Не прагніть продавати все і всім. Знайдіть свою нішу, наприклад:

Ви працювали в ЗМІ і прекрасно знаєте журналістську кухню, тому можете писати хороші прес-релізи, які опублікують більше видань;

Ви захоплюєтеся автомобілями і найкраще робите дизайн для автосервісів і майстерень;

Ви детально знаєте якусь CMS і можете робити в цій системі проекти будь-якої складності;

Ви маєте медичну освіту і можете кваліфіковано писати на медичні теми;

Варіантів позиціонування може бути безліч в залежності від Вашої спеціалізації та особливостей послуг. Знаходьте ті ніші, де менше конкурентів, і клієнти готові більше платити фахівцям.

Крок 2. Створюємо лінійку тарифів

Якщо Ви вже рік працюєте фрілансером, то уявляєте типові завдання клієнтів і рішення, які їм необхідні. Створіть тарифи для типових проектів клієнтів і зафіксуйте на них ціни. Наприклад, написання прес-релізу без оформлення — 200 грн., З оформленням — 350 грн. Оформлення включає такий-то набір елементів.

Оптимально мати 3-5 тарифних плани, які вирішують різні завдання клієнтів.

Тарифи повинні бути зрозумілі клієнтам. Наприклад, копірайтерів краще не писати вартістю 1000 знаків тексту. Напишіть, що текст для головної коштує 300 грн., Текст на внутрішні сторінки — 200 грн., Стаття — 100 грн. Клієнтові простіше уявити «текст», ніж ефемерну «тисячу знаків тексту».

Тарифи повинні сильно відрізнятися за вартістю. Не робіть «близькі» за вартістю та обсягом послуг тарифи, з яких клієнтам буде складно вибрати оптимальний.

Пояснюйте призначення кожного тарифу. Наприклад, «Корпоративний сайт» призначений для залучення клієнтів і підійде для повноцінного просування в пошукових системах. Сайт по тарифу «Інтернет-магазин» дозволить розмістити вітрину з товарами в Інтернеті і приймати платежі від клієнтів онлайн.

Допрацьовуйте тарифи, щоб 80% вхідних клієнтів могли вирішувати свої завдання за допомогою стандартного тарифу. Для 20% пропонуйте індивідуальні рішення. Ваша мета — поступово піти від роботи з нестандартними проектами. Чому — пояснимо пізніше.

Крок 3. Прописуємо бізнес-процеси

Якщо Ви успішно пройшли другий крок, то 80% клієнтів працюють з Вами за стандартними тарифами. Це означає, що Ваша робота складається зі стандартних завдань, які повторюються від проекту до проекту. Тепер ви можете:

Прописати список завдань, які виконуються в кожному тарифі.

Проаналізувати і скоротити список завдань, залишивши тільки дійсно необхідні.

Прописати для кожного завдання алгоритм — по суті, інструкцію для її виконання.

Делегувати рутинні завдання помічникам і звільнити час для заняття продажами.

Нестандартні завдання неможливо систематизувати, а значить, Ваша діяльність не буде масштабуватися. Ви будете помилятися при розрахунку терміни і кошторис нестандартних проектів (це неминуче). Ваші заробітки будуть нижче, ніж доходи фрілансерів, що мають свої системи тарифів, а ризики — істотно вище.

Крок 4. Шукаємо помічників

Ви прописали бізнес-процеси, створили інструкції і виділили списки рутинних завдань. Прийшов час делегувати всю рутину помічникам. Знайдіть помічників, і доручіть їм виконання завдань.

Вкрай важливо делегувати рутинні завдання іншим фахівцям. Залишайте собі тільки ті завдання, для виконання яких необхідна Ваша кваліфікація. Таким чином Ви звільните час і зможете зосередитися на масштабування своєї діяльності.

Крок 5. На порозі свого бізнесу

За другий рік Ви систематизували бізнес, створили лінійку тарифів і почали збирати власну команду. Ви знаходитесь на порозі створення повноцінного бізнесу, і до нього Вам — всього кілька кроків. У наступній статті буде про них розказано.

Задавайте Ваші питання в коментарях. Буду радий відповісти на питання і допомогти порадою.

Фрілансер – Олег Ковтало

views:
496

Добавить комментарий